Tyrimai ir mokymai
Savivaldybių administracijų nuomonės tyrimas dėl NVO viešųjų paslaugų teikimo
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu 2022 m. rugsėjį buvo atliktas Lietuvos savivaldybių administracijų nuomonės tryimas dėl NVO viešųjų paslaugų teikimo.
Tyrimo tikslas – ištirti NVO viešųjų paslaugų teikimo savivaldybėse situaciją, NVO įsitraukimą teikti viešąsias paslaugas sąlygojančius veiksnius ir NVO įsitraukimo plėtros galimybes. Atlikus tyrimą buvo konsultuojamasi su savivaldybių administracijomis ir NVO bei parengtos rekomendacijos, skatinant NVO įsitraukimą į viešųjų paslaugų teikimą. Rekomendacijos skirtos nevyriausybinėms organizacijoms, savivaldybių administracijoms ir Vyriausybei.
Su tyrimo rezultatais ir rekomendacijomis galima susipažinti čia.
Bendruomeninė ir savanoriška veikla Lietuvoje 2020-2021 m.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu 2021 m. buvo pakartotinai atliktas Bendruomeninės ir savanoriškos veiklos Lietuvoje tyrimas, kuris skirtas bendruomeninės ir savanoriškos veiklos situacijai ir pokyčiams Lietuvoje įvertinti lyginant situaciją 2020 m., analizuojant įvairių visuomenės grupių požiūrį ir įsitraukimą į šias veiklas, siekiant, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos ir numatytos veiksmingesnės priemonės bendruomeninei ir savanoriškai veiklai plėtoti ir stiprinti.
NVO teisinė ir mokestinė aplinka
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu 2019 m. buvo atliktas Nevyriausybinių organizacijų teisinės ir mokestinės aplinkos tyrimas, kuriuo siekta išanalizuoti NVO teisinę aplinką, ypatingą dėmesį skiriant šiems teisės aktams: Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatymas, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymas, Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymas, Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos fondų įstatymas, Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymas, Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymas, Lietuvos Respublikos bendruomeninių organizacijų plėtros įstatymas, Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. gruodžio 13 d. nutarimas Nr. XII-82 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos“, išanalizuoti NVO mokestinę aplinką, ypatingą dėmesį skiriant šiems mokesčiams: gyventojų pajamų mokestis, loterijų ir lošimų mokestis, nekilnojamojo turto mokestis, pridėtinės vertės mokestis, taip pat su darbo santykiais susiję mokesčiai.
Bendruomeninė ir savanoriška veikla Lietuvoje 2019–2020 m.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu 2020 m. buvo atliktas Bendruomeninės ir savanoriškos veiklos Lietuvoje tyrimas. Šis tyrimas skirtas bendruomeninės ir savanoriškos veiklos situacijai ir pokyčiams Lietuvoje įvertinti, analizuojant įvairių visuomenės grupių požiūrį ir įsitraukimą į šias veiklas, taip pat iššūkiams, įskaitant teisinį reglamentavimą ir įgyvendinamas programas, kurie kyla šias veiklas plėtojančioms organizacijoms, nustatyti, siekiant, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos ir numatytos veiksmingesnės priemonės bendruomeninei ir savanoriškai veiklą plėtoti ir stiprinti.
Pilietinės galios indeksas 2020 m. ir savanoriška veikla Lietuvoje
2020 m. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija finansavo Pilietinės visuomenės instituto atlikto Lietuvos visuomenės pilietinės galios indekso tyrimą. Minėto tyrimo duomenys rodo, kad COVID-19 pandemijos ir jos metu paskelbtų dviejų karantinų metu savanoriavo 9 proc. Lietuvos gyventojų. Tai kiek mažiau nei prieš metus atliktosios apklausos metu (15 proc.). Iš šių savanorių tik trečdalis savanoriavo reguliariai (bent kartą per savaitę ar bent kartą per mėnesį). Daugiausia respondentų savanoriavo retkarčiais, prisidėdami prie tuo metu organizuojamų akcijų. Tyrimo duomenys rodo, kad karantino metu itin mažai atsirado naujų savanorių, kurie neturėjo savanorystės patirties iki pandemijos. Dauguma 2020 metais savanoriavusių respondentų turėjo priešpandeminę savanoriavimo patirtį: daugiau nei pusė jų teigė, kad per pandemiją savanoriavo tiek pat, kiek ir anksčiau, ir tik mažiau nei penktadalis nurodė, kad pradėjo savanoriauti mažiau nei per pandemiją. Tuo metu nesavanoriaujantieji ir neketinantys to daryti ir toliau sudaro didžiausią dalį visų respondentų – 54 proc., ir ši dalis reikšmingai nekinta lyginant su ankstesniais metais. Be to, tyrimo duomenys parodo, jog dalyvavimas savanoriškoje veikloje yra tampriai susijęs su pilietine galia. Aukščiausiais pilietinės galios indekso vidurkiais pasižymi būtent savanoriaujantieji (51,5 balo), jiems praktiškai nenusileidžia ir dalyvavusieji anksčiau, iki pandemijos (49,6 balo). Tuo metu savanoriškoje veikloje nedalyvaujantys ir neketinantys to daryti pasižymi ir gerokai mažesniu pilietinės galios indekso reikšmės vidurkiu (36,9).
Mokymų, skirtų nevyriausybinių organizacijų veiklos atskaitingumo kompetencijų ugdymui, įrašai
Mokymų tikslas: suteikti nevyriausybinių organizacijų (NVO) atstovams teorinių bei praktinių žinių bei padidinti kompetencijas veiklos
atskaitomybės srityse. Mokymais siekiama:
- suteikti žinių ir praktinių įgūdžių apie nevyriausybinių organizacijų veiklos skaidrumo reikšmę bei viešumo svarbą;
- ugdyti gebėjimus ir įgūdžius taikyti skaidrumo ir atskaitomybės principus;
- kasdieninėje NVO veikloje supažindinti su svarbiausiais nevyriausybinių organizacijų veiklą ir finansinę atskaitomybę reguliuojančiais teisės aktais;
- įvertinti esamas ir padėti parengti teisingas metines veiklos ir finansines organizacijų ataskaitas;
- suteikti žinių apie NVO žymos registravimą bei duomenų teikimą apie naudos gavėjus.
Mokymų I dalis (trukmė 3 val. 30 min.)
Mokymų II dalis (trukmė 1 val. 25 min)