UN Headquarters
First Avenue at 46th Street
New York, NY 10017

http://www.un.org

Jungtinių Tautų Organizacija (JTO) įkurta 1945 m. spalio 24 d.

Generalinis direktorius - António Guterres

 Narės – 193 valstybės.

1948 m., Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje buvo paskelbta Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, kuri įtvirtino žmogaus teisių apsaugą kaip vieną pagrindinių Jungtinių Tautų veiklos sričių. Jungtinių Tautų priimtos tarptautinės konvencijos ir įsteigtos institucijos sukūrė tarptautinę žmogaus teisių apsaugos sistemą ir specialius instrumentus, kuriais siekiama užtikrinti žmogaus teises visose JTO valstybėse narėse.

Lietuvos Respublika Jungtinių Tautų nare tapo nuo 1991 m. rugsėjo 17 d.

Pagrindiniai JTO organai:

Jungtinių Tautų tikslai:

  • Palaikyti tarptautinę taiką bei saugumą ir imtis veiksmingų kolektyvinių priemonių, siekiant užkirsti kelią grėsmei taikai ir ją pašalinti, sustabdyti agresijos veiksmus arba kitus taikos pažeidimus bei taikiomis priemonėmis, remiantis teisingumo ir tarptautinės teisės principais, sureguliuoti arba išspręsti tarptautinius ginčus arba situacijas, dėl kurių gali būti pažeista taika.
  • Plėtoti draugiškus tautų santykius, grindžiamus tautų lygiateisiškumo ir laisvo apsisprendimo principu, taip pat imtis kitų reikiamų priemonių visuotinei taikai stiprinti.
  • Įgyvendinti tarptautinį bendradarbiavimą sprendžiant ekonominio, socialinio, kultūrinio ir humanitarinio pobūdžio tarptautines problemas, ugdant ir skatinant pagarbą visoms žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms, nepaisant skirtingos rasės, lyties, kalbos bei religijos.

JT konvencijos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kompetencijoje esančios JT konvencijos:

Ministerija taip pat prisideda prie šių JT konvencijų įgyvendinimo:

JT Komitetai, prižiūrintys konvencijų įgyvendinimą:

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos vykdoma visuotinė periodinė peržiūra

Visuotinė periodinė peržiūra yra unikalus procesas, kuriuo metu peržiūrima žmogaus teisių padėtis JTO valstybėse narėse. Jis suteikia galimybę valstybėms, Jungtinių Tautų Organizacijos narėms, vertinti, kaip užtikrinamos žmogaus teisės konkrečioje Jungtinių Tautų Organizacijos valstybėje narėje, pateikiant rekomendacijas dėl žmogaus teisių užtikrinimo bei besitęsiančių žmogaus teisių pažeidimų. Ši peržiūra atskleidžia, kaip valstybė narė laikosi tarptautinių žmogaus teisių standartų ir su kokiais sunkumais susiduria juos įgyvendindama praktikoje. Šiame procese aktyviai dalyvauja ir įsitraukia nevyriausybinės organizacijos teikdamos šešėlines ataskaitos dėl žmogaus teisių padėties konkrečioje valstybėje.

Lietuvos peržiūra. Pirmą kartą Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos Visuotinės periodinės peržiūros darbo grupės sesijoje Lietuva vertinta 2011 m. Antrasis Lietuvos vertinimas vyko 2016 m. lapkričio mėn., trečiasis – 2022 m. sausio mėn. 

2022 m. sausio 26 d. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryboje Ženevoje buvo vertinama, kaip Lietuvoje užtikrinamos Jungtinių Tautų teisės aktuose garantuojamos žmogaus teisės ir įgyvendinamos visuotinės periodinės peržiūros antrojo ciklo (2016 m.) gautos ir priimtos rekomendacijos. Tarptautinei bendruomenei pristatyta Lietuvos pažanga vaikų teisių apsaugos, neįgaliųjų integracijos, psichikos sveikatos stiprinimo, kovos su smurtu artimoje aplinkoje ir smurto prieš moteris, prekybos žmonėmis, lyčių lygybės ir nediskriminavimo srityse. Atkreiptas dėmesys į teisėkūros ir kitas priemones, kuriomis kriminalizuojamas kankinimas, taip pat priemones, kurių imtasi neapykantos kalbai ir neapykantos nusikaltimų plitimui užkardyti, kalinių skaičiui mažinti plačiau taikant alternatyviasias laisvės atėmimo bausmes. Pristatyti iššūkiai, kuriuos Lietuva patiria dėl autoritarinio Baltarusijos režimo organizuojamos hibridinės atakos, pasitelkiant neteisėtus migrantus. Vertinimo metu Lietuvai pateiktos 232 rekomendacijos.  Dauguma jų susiję su lyčių lygybės užtikrinimu ir nediskriminavimu, LGBT asmenų teisių apsauga, Partnerystės ir Nacionalinių mažumų įstatymu priėmimu, kova su smurtu artimoje aplinkoje, neapykantos nusikaltimų prevencija ir baudžiamojo persekiojimo efektyvumu, Stambulo konvencijos ratifikavimu, vaikų ir neįgaliųjų teisių užtikrinimu, romų teisių, sąlygų įkalinimo įstaigose gerinimu, vienodu apmokėjimu už tą patį darbą vyrams ir moterims, pagalba prekybos žmonėmis aukoms. 

Jungtinių Tautų Ekonominės ir socialinės taryba (ECOSOC)

ECOSOC – tai vienas iš šešių pagrindinių JT organų, kurio veiklos sritys yra valstybių narių gyvenimo sąlygų, darbingumo, ūkinės veiklos ir socialinių sąlygų gerinimas. ECOSOC tvirtina 11 JT fondų ir programų veiklos pranešimus, priima (teikia) politikos rekomendacijas JT sistemai ir valstybėms narėms minėtais klausimais. ECOSOC taip pat atlieka ir inicijuoja tyrimus, rengia pranešimus ir teikia rekomendacijas JT Generalinei Asamblėjai tarptautiniais ekonomikos, socialiniais, kultūros, švietimo ir mokslo, sveikatos apsaugos, žmogaus teisių ir su jais susijusiais klausimais, koordinuoja 14 specializuotųjų agentūrų, 9 funkcinių komisijų ir 5 regioninių komisijų veiklą, teikia informaciją ir padeda Saugumo Tarybai.

Atnaujinimo data: 2024-01-17