Savanoriams – daugiau galimybių gauti išlaidų kompensaciją
Savanoriai galės gauti dienpinigius, patirtos išlaidos galės būti apmokėtos avansu – šiuos pokyčius numato nauja savanorių patirtų išlaidų kompensavimo tvarka, kurią patvirtino Vyriausybė.
„Savanorystės verte ir svarba galėjome įsitikinti patirtų krizių laikotarpiu. Siekiame ir skatiname, kad ir ateityje kuo daugiau žmonių įsitrauktų į savanorystę, nes pagalba žmonės suteikia prasmę gyvenime. Tikimės, kad nauja tvarka padės ir organizuojantiems savanorišką veiklą ir patiems savanoriams“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
Pasak ministro, galimybė kompensuoti išlaidas avansu padės pritraukti ir mažiau pasiturinčius žmones, kuriems būdavo sudėtinga išlaidas apmokėti iš savo lėšų ir tik paskui gauti kompensaciją. Galimybė mokėti dienpinigius ir pavyzdinė išlaidų kompensavimo tvarka sumažins savanoriškos veiklos administravimo kaštus ir supaprastins patį procesą.
Esminiai pasikeitimai:
1. Įtvirtinama galimybė savanoriams gauti savanoriškos veiklos išlaidų apmokėjimą avansu. Naujovė paskatins savanoriauti gyventojus, kurie neturi finansinių galimybių dalyvauti savanoriškoje veikloje, kai, pavyzdžiui, į jos atlikimo vietą reikia nuvykti savo lėšomis, savanorystės metu pirkti pietus ar savanorystei reikalingas priemones. Gavę avansinį apmokėjimą ir išleidę avansą, savanoriai turės pareigą atsiskaityti su priimančiąja ar koordinuojančiąja organizacija, pateikiant išlaidas patvirtinančius dokumentus (čekius, sąskaitas-faktūras ir pan.);
2. Bus galima apmokėti išlaidas avansu. Iki šiol savanoriškos veiklos išlaidos buvo kompensuojamos tik pagal išlaidas patvirtinantį dokumentą. Pakeitimu nustatomas išlaidų kompensavimo procesas, per kiek dienų savanoris gauna kompensaciją, aiškiai įvirtinama galimybė gauti avansinį apmokėjimą ir kt.
3. Patvirtinta pavyzdinė procedūra, taip pat pavyzdinė prašymo kompensuoti / avansu apmokėti išlaidas forma. Šiuose dokumentuose numatyta kaip savanoris kreipiasi į priimančiąją ar koordinuojančiąją organizaciją, kokius sprendimus organizacijos priima;
4. Savanoriai galės gauti dienpinigius. Savanoriai gali būti siunčiami atlikti savanorišką veiklą į kitus Lietuvos miestus ar užsienio valstybes. Iki šiol, kitaip nei darbuotojams, jiems nebuvo galima mokėti dienpinigių. Kadangi savanoriai šiuo aspektu bus prilyginami darbuotojams, jie galės gauti dienpinigius tokia pačia tvarka.
Numatomi dienpinigių dydžiai atitinka darbuotojams ir kitiems asmenims skiriamų dienpinigių dydžius. Dienpinigių skyrimo ir išmokėjimo tvarka savo esme atitinka darbuotojams mokamų dienpinigių skyrimo ir išmokėjimo tvarką.
Savanoriškoje veikloje dalyvaujančių žmonių skaičius Lietuvoje nuosekliai auga: nuo 14,6 proc. 2019 m. iki 17,7 proc. 2023 m.
Atnaujinimo data: 2024-09-06
Taip pat skaitykite:
Savanorystė Lietuvoje: ką verta žinoti?“
Iš esmės pakitusi negalios politika: dėmesys kiekvienam žmogui ir jo individualiems poreikiams