2025-03-12

Ministrė I. Ruginienė JT sesijoje: lyčių lygybė – tvarios ateities pagrindas

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė lankėsi Jungtinių Tautų Moterų padėties komisijos 69-ojoje sesijoje, kurioje buvo minimos Pekino deklaracijos ir veiksmų platformos 30-osios metinės.

Jungtinių Tautų Moterų padėties komisijos sesijos metu ministrė I. Ruginienė akcentavo, kad tradicinė socialinė politika turi būti permąstyta, siekiant prisitaikyti prie sparčiai besikeičiančio pasaulio.

„Pasaulinės krizės – nuo geopolitinio ir ekonominio nestabilumo iki ekstremalios klimato kaitos, demokratijos erozijos ir priešingos reakcijos prieš lyčių lygybę – ragina mus įveikti šiuos iššūkius dar atspariau ir ryžtingiau. Tebėra itin svarbu teikti pirmenybę moterų teisėms ir užtikrinti, kad lyčių lygybė būtų mūsų pastangų priešakyje, nepaliekant nė vieno užnugaryje, siekiant teisingo ir nešališko pasaulio. Teikdami pirmenybę į žmogų orientuotoms naujovėms, teisingumui ir visapusiškiems požiūriams, politikos formuotojai gali reikšmingai prisidėti prie geresnės visų piliečių ateities ir užtikrinti pasaulinę gerovę“, - sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė I. Ruginienė.

Ministrė taip pat atkreipė dėmesį į moterų padėtį karo alinamoje Ukrainoje. Pabrėžta, kad agresyvūs Rusijos veiksmai kelia ne tik humanitarinę krizę, bet ir ypatingą pavojų seksualinio smurto aukomis tampančioms moterims. I. Ruginienės teigimu šio karo užbaigimas ir civilių gyventojų apsauga turi būti visų kolektyvinė atsakomybė, o Rusijos agresija prieš Ukrainą turi išlikti prioritetu politinėse darbotvarkėse, nes jos pasekmės apima ne tik Ukrainą, bet ir demokratinių valstybių stabilumą bei viso pasaulio saugumą.

Pristatydama Lietuvos veiksmus moterų lygybės klausimais, ministrė pažymėjo nacionalinių lyčių lygybės skatinimo mechanizmų ir nevyriausybinių organizacijų vaidmenį.

„Lietuvoje nacionaliniai mechanizmai užėmė pagrindinį vaidmenį skatinant lyčių lygybę. Institucijos privalo integruoti lyčių lygybę į savo strateginius planus. Kas dvejus metus rengiamame Moterų ir vyrų lygių galimybių veiksmų plane įsipareigojama sistemingai skatinti lyčių lygybę, spręsti lyčių skirtumus, didinti visuomenės informuotumą ir stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą. NVO atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį propaguodamos politikos pokyčius ir remdamos smurto dėl lyties aukas“, - sakė I. Ruginienė.

Ministrė I. Ruginienė taip pat dalyvavo renginyje „From Global Commitments to Local Action: Preventing and Addressing Conflict-Related Sexual Violence“, kuriame sakė uždarymo kalbą. Šio renginio metu buvo pristatyti Jungtinių Tautų veiksmai Ukrainoje ir Pietų Sudane.

Vizito Jungtinėse Tautose metu I. Ruginienė taip pat susitiko su Jungtinių Tautų Moterų organizacijos (UN Women) vykdomojo direktoriaus pavaduotoja išteklių valdymo, tvarumo ir partnerysčių klausimais Kirsi Madi, dalyvavo susitikime su JT Generalinio sekretoriaus specialiosios įgaliotinės seksualinio smurto konfliktų metu biuro atstovais, Generalinio sekretoriaus padėjėja žmogaus teisių klausimais ir Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro vadove Ilze Brands Kehris. Taip pat lankėsi renginyje, skirtame knygos „Ukraine Is Not Silent: Chronicles of Fighting Against War-Related Sexual Violence (2022-2024)“ pristatyme.

Vizito metu socialinės apsaugos ir darbo ministrė I. Ruginienė dalyvavo Europos Sąjungos ministrų pusryčiuose, susitiko su Estijos Respublikos socialinės apsaugos ministre Signe Riisalo.

Pekino lygybės, plėtros ir taikos deklaracija bei veiksmų planas priimtas 1995 metais vykusios Ketvirtosios pasaulinės konferencijos moterų klausimais metu. Deklaraciją pasirašiusios šalys įsipareigojo  ginti moterų ir mergaičių teises, įskaitant visų smurto formų prieš moteris ir mergaites prevenciją bei eliminavimą, imtis visų įmanomų priemonių, įskaitant teisines, politines ir kultūrines, kovojant su smurtu prieš moteris ir mergaites, įsteigti ar stiprinti institucinius mechanizmus, kuriais naudodamosi moterys ir mergaitės galėtų pranešti apie smurtą, užtikrinant jų saugumą ir konfidencialumą. Su Lietuvos parengta nacionaline ataskaita apie Pekino deklaracijos ir veiksmų platformos įgyvendinimo pažangą galima susipažinti https://www.unwomen.org/en/how-we-work/commission-on-the-status-of-women/csw69-2025/preparations#_National_review. Daugiau informacijos apie moterų ir vyrų lygybę galima rasti https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/moteru-ir-vyru-lygybe/.