2025-06-05

Dėmesys moterų įgalinimui politikoje

Birželio 3-4 d. Lietuvoje įvyko tarptautinis seminaras, skirtas moterų įgalinimui politikoje. Šį seminarą organizavo Lietuva ir Belgija, kartu su Europos Komisija pagal Abipusio mokymosi programą (angl. Mutual Learning Programme). Tokio pobūdžio renginys Lietuvoje buvo organizuojamas pirmą kartą.

Seminaro tikslas buvo aptarti, kaip paskatinti moteris dalyvauti politiniame gyvenime, ir apsikeisti praktiniais ES valstybių narių politikos ir teisėkūros priemonių pavyzdžiais, kaip sudaryti sąlygas moterims būti atstovaujamoms politikoje ir priimant sprendimus.

Sveikinimo kalboje socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė pabrėžė moterų solidarumo svarbą ir tai, kad vienodas moterų ir vyrų dalyvavimas politikoje padeda priimti taiklesnius politinius sprendimus ir užtikrinti geresnį atstovavimą. Jos teigimu, reikia skatinti ir įgalinti moteris dalyvauti politikoje ir sudaryti tam tinkamas sąlygas, o tam pasitarnautų švietimas, ir užtikrinimas, kad politinės partijos ir rinkimų procesai būtų atviresni ir įvairesni.

Lietuvos ir Belgijos atstovės pasidalijo gerosiomis praktikomis, kuriomis siekta įtraukti moteris į politiką ir sprendimų priėmimą. Lietuvos atstovės pristatė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuotą Lietuvos moterų lobistinės organizacijos projektą „Politinis moterų dalyvavimas pažangai: nuo analizės iki veiksmo“ atkreipdamos dėmesį į priemones, kaip didinti moterų dalyvavimą politikoje, ir politinį kontekstą, kuriame gimė idėja finansuoti tokio tematinio lauko projektą. Tuo tarpu Belgijos atstovės kalbėjo apie lyčių kvotų įgyvendinimą Belgijoje ir pristatė atliktą tyrimą apie seksizmą moterų politikių atžvilgiu.

Vėliau seminare dalyvaujantys politikos formuotojai ir ekspertai diskutavo, kokios kliūtys trukdo moterims patekti į politiką bei dalyvauti politiniame gyvenime, kaip įveikti stereotipus politikoje ir visuomenėje, kaip, pasitelkus socialinius tinklus ir garsius asmenis, įkvėpti daugiau moterų ir mergaičių apsvarstyti galimybę tapti politinėmis lyderėmis.

Seminaro dalyviai dalijosi įžvalgomis apie iniciatyvas, kurios buvo įgyvendintos, siekiant jaunas moteris paskatinti domėtis politika ir įgyti žinių apie šią sritį. Akcentuotas poreikis mergaitėms ir moterims turėti sektiną politikės pavyzdį, kuris galėtų įkvėpti įsitraukti į politiką.  Be kita ko,  pabrėžta būtinybė stiprinti pilietinę visuomenę, kuri galėtų prisidėti prie partijų atskaitomybės lyčių lygybės klausimais.

Kaip sveikinimo kalboje pabrėžė ministrė I. Ruginienė, moterų įgalinimas politikoje ir sprendimų priėmime yra prioritetinis klausimas Lietuvoje.