BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Garantinis fondas

Garantinis fondas yra valstybės išteklių fondas, skirtas užtikrinti garantijas darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam.

Garantinį fondą nuo 2017 m. sausio 1 d. administruoja „Sodra“. „Sodra“ yra institucija, kuri surenka įmokas į Garantinį fondą. Sukauptos lėšos Garantiniame fonde yra skiriamos darbuotojų išmokoms, kuomet jų darbdaviai tampa nemokūs, bankrutuoja.

Į Garantinį fondą  0,16 procento dydžio įmokas nuo darbuotojams, kuriems taikomi Lietuvos Respublikos socialinio draudimo teisės aktai, Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka apskaičiuotų pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, moka:

  • Lietuvos Respublikoje įsteigti juridiniai asmenys, jų filialai ir atstovybės, išskyrus Lietuvos banką, biudžetines įstaigas, politines partijas, profesines sąjungas, religines bendruomenes ir bendrijas;
  • fiziniai asmenys (ūkininkai ir kiti fiziniai asmenys, kurie verčiasi individualia veikla);
  • valstybių narių juridinių asmenų padaliniai, įsteigti Lietuvos Respublikoje.

Lėšos iš Garantinio fondo skiriamos tik tada, kai darbdavys tampa nemokus ir neturi pakankamai nuosavų lėšų atsiskaityti su darbuotojais.

Garantijos darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam užtikrinamos darbuotojams, dirbusiems iki teismo nutarties iškelti bankroto arba restruktūrizavimo bylą, teismo nutarties atsisakyti iškelti bankroto bylą ir pavesti inicijuoti juridinio asmens likvidavimą Juridinių asmenų registro tvarkytojo iniciatyva arba kreditorių susirinkimo nutarimo bankroto procesą vykdyti ne teismo tvarka priėmimo dienos, neatsižvelgiant į tai, ar jų darbo santykiai tęsiasi, ar darbo sutartis baigėsi darbo santykius reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka, taip pat neatsižvelgiant į darbo sutarties rūšį.

KOKS GARANTINIO FONDO IŠMOKOS DYDIS?

Kai darbdaviui iškelta nemokumo byla arba bankroto procesas vykdomas ne teismo tvarka, darbuotojui išmokama jo kreditorinio reikalavimo suma, bet ne didesnė nei 6 MMA.

Kai dėl nemokaus juridinio asmens yra priimta teismo nutartis atsisakyti iškelti bankroto bylą ir pavesti inicijuoti juridinio asmens likvidavimą Juridinių asmenų registro tvarkytojo iniciatyva, per 3 mėnesius iki teismo nutarties priėmimo datos darbuotojui išmokama priskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų suma išskaičius mokesčius, bet ne didesnė nei 6 MMA.

KOKIA IŠMOKOS SKYRIMO TVARKA?

Darbdaviui iškėlus nemokumo bylą, darbuotojas turėtų:

  • Kreiptis į paskirtą nemokumo administratorių ir pateikti jam kreditorinį reikalavimą raštu, kad nemokumo administratorius darbuotoją ir skolą jam įtrauktų į kreditorių sąrašą.
  • Pateikti bet kuriai Valstybinio socialinio draudimo administravimo įstaigai prašymą išmokėti išmoką iš Garantinio fondo lėšų, skelbiamą Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos internetinėje svetainėje, jei darbuotojas nėra pateikęs neterminuoto prašymo skirti ligos išmoką ar pastaruoju metu (per paskutinius 12 mėn. iki bankroto bylos darbdaviui iškėlimo dienos) nėra gavęs jokių socialinio draudimo išmokų.

Darbdaviui atsisakius iškelti bankroto bylą ir pavedus inicijuoti juridinio asmens likvidavimą Juridinių asmenų registro tvarkytojo iniciatyva, darbuotojas turėtų:

Pateikti bet kuriai Valstybinio socialinio draudimo administravimo įstaigai prašymą, skelbiamą Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos internetinėje svetainėje, jei darbuotojas nėra pateikęs neterminuoto prašymo skirti ligos išmoką ar pastaruoju metu nėra gavęs jokių socialinio draudimo išmokų.   

Išmokos iš Garantinio fondo neskiriamos, jeigu:

  • skola darbuotojui nėra patvirtinta teismo nutartimi ar kreditorių susirinkimo sprendimu; 
  • darbuotojams analogiškas išmokas skyrė kitų valstybių narių institucijos;
  • darbuotojui per 3 mėnesius iki teismo nutarties priėmimo nėra priskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų.

Šio fondo nuostatas reglamentuoja Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-08-25