Vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, už socialinių paslaugų organizavimą savo teritorijos gyventojams yra atsakinga savivaldybė.
Dėl socialinių paslaugų, taip pat ir dėl patekimo į socialinės globos namus, asmuo turi kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę. Kreiptis gali jo globėjas (rūpintojas) ar kiti asmenys, nurodę priežastį, dėl kurios asmuo negali kreiptis pats.
Savivaldybės socialiniai darbuotojai įvertina asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, t. y. nustato, kokios socialinės paslaugos asmeniui (šeimai) reikalingos. Jei nustatoma, kad asmeniui reikalinga ilgalaikė (trumpalaikė) socialinė globa, socialinės globos įstaigą savivaldybės nustatyta tvarka pasirenka pats socialinės globos gavėjas (globėjas, rūpintojas, kiti teisėti asmens atstovai).
Jei savivaldybė priima sprendimą skirti asmeniui socialinę globą globos namuose, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau– valstybės Globos namai), savivaldybės darbuotojai sprendimo kopiją išsiunčia:
1. jei asmuo iki 18 m. – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Įvaikinimo tarnyba);
2. jei asmuo vyresnis nei 18 m. – Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Departamentas).
Jei valstybės Globos namuose yra laisvų vietų, Įvaikinimo tarnyba ar Departamentas siuntimą išrašo ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo dėl socialinės globos skyrimo Įvaikinimo tarnyboje ar Departamente gavimo dienos.
Siuntimas pateikiamas (išsiunčiamas) asmeniui (globėjui, rūpintojui), siuntimo kopijos – valstybės Globos namams, į kuriuos asmuo siunčiamas, bei savivaldybei, priėmusiai sprendimą dėl socialinės globos asmeniui skyrimo.
Išrašytas siuntimas galioja 30 kalendorinių dienų nuo jo išsiuntimo asmeniui (globėjui, rūpintojui) dienos. Siuntimą išrašanti institucija gali pratęsti siuntimo galiojimo terminą, jeigu asmuo (globėjas, rūpintojas) raštu nurodo objektyvias priežastis, dėl kurių jis per nurodytą laiką negali apsigyventi Globos namuose. Jeigu asmuo neapsigyvena Globos namuose per siuntimo galiojimo terminą, sprendimas skirti socialinę globą pripažįstamas netekusiu galios.
Jei valstybės Globos namuose nėra laisvų vietų, asmuo yra įrašomas į asmenų eilę ilgalaikei socialinei globai gauti valstybės Globos namuose, kurią sudaro ir tvarko Įvaikinimo tarnyba (Informacija apie laisvas vietas vaikų globos įstaigose (vaikoteises.lt)) ar Departamentas (http://www.ndt.lt/laisvos-vietos-socialines-globos-istaigose/laisvos-vietos/).
Asmenų eilė ilgalaikei socialinei globai gauti valstybės Globos namuose sudaroma pagal savivaldybių sprendimų dėl ilgalaikės socialinės globos skyrimo valstybės Globos namuose gavimo siuntimą išrašančioje institucijoje datą. Tais atvejais, kai ta pačia data gaunami kelių savivaldybių sprendimai dėl socialinės globos skyrimo valstybės Globos namuose, sudarant eilę atsižvelgiama į šių sprendimų priėmimo datą, o kai ta pačia data priimti keli vienos savivaldybės sprendimai – į jų registracijos eilės numerį. Vienas asmuo gali būti įrašytas tik į vieną eilę ilgalaikei socialinei globai gauti.
Siuntimą išrašanti institucija turi teisę neišduoti siuntimo į valstybės Globos namus tais atvejais, kai savivaldybės sprendimas dėl socialinės globos skyrimo valstybės Globos namuose prieštarauja socialinių paslaugų skyrimą ir teikimą reglamentuojantiems teisės aktams.