BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Negalios reforma

Iliustracija su užrašu – Dar arčiau žmogaus: 2024 m. negalios reforma

Nuo 2024 m. sausio 1 dienos prasidės negalios reforma, kurios principai atitinka Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas. Šios reformos pokyčiai palies žmonių, turinčių negalią, ir jų artimųjų kasdienį bei visuomeninį gyvenimą, užtikrins jų teises ir lygias galimybes įvairiose gyvenimo srityse.  

Vienas iš esminių reformos tikslų – pokyčiai nustatant negalią ir pagalbos teikimas vieno langelio principu.

Negalią ir individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikius nustatys Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra (Agentūra), pavaldi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

Paveikslėlis, kuriame nurodytos pagrindinės Agentūros funkcijos

Informacija paveikslėlyje regos negalią turintiems žmonėms

Agentūra įsteigta apjungiant Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą ir Neįgaliųjų reikalų departamentą. Techninės pagalbos neįgaliesiems centras taps Agentūrai pavaldžia įstaiga, kuri organizuos aprūpinimą techninės pagalbos priemonėmis ir mobiliųjų komandų veiklą. Lietuvių gestų kalbos vertimo centras ir Valakupių reabilitacijos centras taip pat bus pavaldžios Agentūrai. 

Paveikslėlis, kuriame tekstas su įstaigų pavadinimais.

Žmonėms, kurie į Agentūrą kreipsis dėl negalios nustatymo nuo 2024 m. sausio 1 d., negalia bus vertinama pagal naują modelį.

Nustatant negalią, bus atsižvelgiama į:

  • medicininius kriterijus, tačiau jų įtaka vertinant negalią bus mažesnė, nei buvo iki šiol;
  • kiekvienam žmogui su negalia reikalingos pagalbos poreikį, siekiant sukurti tokias galimybes bei suteikti tokias paslaugas ir pagalbą, kad negalia nebūtų kliūtis dalyvauti visose asmeninio ir visuomeninio gyvenimo srityse: švietime, darbo rinkoje, kultūriniame gyvenime, politinėje veikloje ir kt.

Sąvoką „darbingumo lygis“ pakeis sąvoka „dalyvumo lygis“. Nuo 2024-ųjų sausio 1 d. jis bus nustatomas ne tik darbingo amžiaus asmenims, bet ir žmonėms, kurie sulaukė senatvės pensijos amžiaus.

SVARBU. Iki 2023 m. gruodžio 31 d. nustatytas darbingumo lygis arba specialiųjų poreikių lygis galios iki nustatyto termino pabaigos.

Senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims, kuriems iki naujo reglamentavimo įsigaliojimo buvo nustatytas didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis, turimi specialiųjų poreikių lygiai jiems prašant prilyginami dalyvumo lygiui: 40 proc. dalyvumo lygis – asmenims, kuriems buvo nustatytas vidutinių specialiųjų poreikių lygis; 15 proc. dalyvumo lygis – asmenims, kuriems buvo nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis.

Pagalbos koordinavimo tikslas – negalios vertinimo proceso metu išsiaiškinti, kokios pagalbos žmogui reikia, kad jis galėtų dalyvauti visose gyvenimo srityse, ir apie reikiamų paslaugų ir pagalbos poreikį informuoti atitinkamas institucijas. Kitaip tariant, ne žmogus turi ieškoti pagalbos, o reikiama pagalba turi susirasti žmogų.  

Agentūra praneš kitoms įstaigoms bei organizacijoms, kokias priemones ir pagalbą pagal poreikį reikia teikti žmogui su negalia, ir stebės, kaip įgyvendinamas pagalbos planas. 

Paveikslėlis, kuriame grafinė schema apie pagalbos koordinavimą

Informacija paveikslėlyje regos negalią turintiems žmonėms

Nuo 2024 m. sausio 1 d. keisis slaugos ar priežiūros (pagalbos) tikslinių kompensacijų pavadinimai ir lygiai. Vaikui ar suaugusiam, kuriam dėl riboto savarankiškumo reikalinga kito asmens pagalba ir (ar) slauga, gali būti nustatomi individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikiai.

Tikslinė kompensacija – tai mėnesinė piniginė išmoka, skiriama asmenims, kuriems nustatyti individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikiai.

Kai Agentūra nustato individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikį, reikia kreiptis į savivaldybės Socialinės paramos skyrių su prašymu skirti tikslinę kompensaciją. Tikslines kompensacijas skiria ir moka savivaldybių administracijos. 

Tikslinių išmokų dydis priklauso nuo tikslinių kompensacijų bazinio dydžio. 2023 m. šis bazinis dydis – 147 eurų. Vyriausybei pritarus, tikslinių kompensacijų bazinis dydis 2024 m. sieks 165 eurus. 

SVARBU. Slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos, kurios buvo paskirtos iki 2023 m. gruodžio 31 d., ir toliau bus mokamos iki slaugos ar priežiūros (pagalbos) poreikio nustatymo termino pabaigos. 

Paveikslėlis, kuriame nurodyti tikslinių kompensacijų dydžiai

Informacija paveikslėlyje regos negalią turintiems žmonėms

Nuo 2024 m. sausio 1 d. bus galima kreiptis dėl kompensacijos automobilio pirkimui ir (ar) jo pritaikymui. Iki šiol kompensacija buvo skiriama žmogaus su negalia automobiliui ar jo pritaikymui, o nuo 2024 m. sausio 1 d. bus galima kreiptis ir dėl atskiros automobilio techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos.  

Siekiant gauti lengvojo automobilio įsigijimo ir (ar) pritaikymo kompensaciją, žmogui su negalia arba šeimos nariui turi būti nustatytas toks poreikis bei išduota atitinkama pažyma. Poreikį nustato ir pažymą išduoda Agentūra, jei žmogus ar šeima atitinka šias sąlygas: 

  • žmogui nustatyta negalia ir jis turi vairuotojo pažymėjimą;  
  • šeima augina vaiką su negalia, kuriam nustatytas pirmo arba antro lygio individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikis; 
  • šeima, kai pilnametystės sukakusiam vaikui nepertraukiamai nustatyta visiška negalia ir (ar) specialusis nuolatinės slaugos poreikis, ir (ar) pirmo arba antro lygio individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikis. 

Lengvojo automobilio išlaidų kompensacija sieks 64 bazines socialines išmokas (BSI), lengvojo automobilio techninio pritaikymo išlaidų kompensacija – iki 128 BSI. 2023 m. BSI dydis – 49 eurai. 2024 m. planuojama, jog Vyriausybei pritarus, BSI dydis sieks 55 eurus.  

Lengvojo automobilio įsigijimo ir (ar) pritaikymo kompensacija skiriama kartą per 6 metus. 

Taip pat įtvirtinta galimybė gauti lengvojo automobilio išlaidų kompensaciją, kai automobilis įsigyjamas lizingu. Be to, žmonėms su negalia nereikės pateikti papildomų dokumentų, susijusių su automobilio vertinimu.  

KUR KREIPTIS? Dėl lengvojo automobilio įsigijimo ir (ar) jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos skyrimo ir mokėjimo reikia kreiptis į „Sodrą“. 

Paveisl4lis, kuriame nurodyta informacija apie lengvojo automobilio įsigijimą ar pritaikymą

Informacija paveikslėlyje regos negalią turintiems žmonėms

Prieinamas bendravimo būdas – sakytinės, rašytinės, garsinės ir (ar) vaizdinės informacijos perdavimas ir (ar) gavimas naudojant Brailio raštą, garsines, vaizdines priemones, lengvai suprantamą kalbą, prieinamą informacinę aplinką. 

Atsižvelgiant į individualius žmogaus su negalia poreikius, nuo 2024 m. sausio 1 d. bus sudaromos galimybės žmogui kreiptis dėl informacijos gavimo vienu jo pasirinktu bendravimo būdu, pvz., lietuvių gestų kalba, skirta kurtiesiems bei neprigirdintiems, lengvai suprantama kalba, skirta žmonėms su intelekto negalia, turintiems skaitymo, suvokimo problemų, Brailio raštu. 

Valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos turės pripažinti žmogaus su negalia pasirinktą prieinamą bendravimo būdą ir teikti jam viešąją informaciją nemokamai bent vienu pasirinktu prieinamu bendravimo būdu lygiai su kitais asmenimis. 

Paveikslėlis apie informacijos prieinamumą

Informacija paveikslėlyje regos negalią turintiems žmonėms

Kad viešosios sektoriaus įstaigos galėtų tinkamai pasirengti ir įgyvendinti numatytus pokyčius, Neįgaliųjų reikalų departamente nuo 2023 m. gegužės pradėjo veikti Konsultacijų centras.  

Šio centro ekspertai konsultuoja ir rengia nuotolinius mokymus, kaip aktualią informaciją skirtingų negalių žmonėms pateikti suprantamai ir patogiai, taip pat teikia pagalbą, jei kyla klausimų, kaip užtikrinti skirtingą negalią turintiems žmonėms fizinės aplinkos, prekių ir paslaugų prieinamumą. 

Paveikslėlis, kuriame nurodyta informacija apie Konsultacijų centra

Informacija paveikslėlyje regos negalią turintiems žmonėms

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-10-30