Savanorystės idėją ir vertybes skleidžiančioms organizacijoms ir aktyviausiems savanoriams – metų įvertinimai
Ketvirtą kartą iš eilės rengiamuose savanorystės apdovanojimuose padėkota organizacijoms ir savanoriams, labiausiai pasižymėjusiems ir tapusiems tikraisiais savanorystės idėjos pavyzdžiais ir ambasadoriais. Šie apdovanojimai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) iniciatyva kartu su partneriais – VšĮ „SAVA Visiems“ – organizuojami minint Tarptautinę savanorių dieną.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro Vytauto Šilinsko, savanorystė yra svarbus indėlis kuriant visuomenės gerovę.
„Pandemija, Rusijos karas Ukrainoje dar labiau sutvirtino mūsų visuomenės pamatą. Ne vienas žmogus įrodė sau ir kitiems, kad yra reikalingas ir naudingas, kad jo pagalba dažnu atveju gali būti neįkainojama. Be to, svarbu nepamiršti ne tik šių išskirtinių situacijų, bet ir kasdienės savanorių veiklos, kai padedama sunkiau besiverčiantiems, ligos, negalios ar kitų negandų kamuojamiems žmonėms. Būkime savanoriais, būkime ne tik dėl savęs, bet ir dėl kitų“, – sako V. Šilinskas.
Šiųmečiai apdovanojimai išskirtiniai, nes juose įsteigta kone tris kartus daugiau nominacijų nei iki tol. Šiais metais savanoriai ir organizacijos apdovanoti vienuolikoje kategorijų, įvertinant reikšmingiausių pokyčių kūrėjus: savanorių lyderius, ilgalaikės savanorystės puoselėtojus, jaunimo atstovus, bendradarbiavimo iniciatyvas, savanorių koordinatorius ir pažangiausias ne pelno siekiančias organizacijas.
2024-ųjų labiausiai nusipelniusieji
Pokyčių kūrėjas. Už reikšmingą ir ženklų pokytį savanorystės dėka apdovanota Lina Sasnauskienė, kuri, siekdama padėti savo sūnui Ugniui, 2013 m. kartu su bendraminčiais įkūrė Lietuvos autizmo asociaciją „Lietaus vaikai“. Tuomet informacijos apie autizmą Lietuvoje beveik nebuvo, o organizacijos veikla savanoriškais pagrindais tapo reikšmingu pagalbos šaltiniu autistiškų vaikų šeimoms.
Savanoris lyderis. Už įkvepiantį lyderystės pavyzdį, savanorių būrimą ir aktyvų įsitraukimą sprendžiant bendruomenių problemas įvertintas Tomas Jenkelevič. Nuo 2023 metų Tomas aktyviai savanoriauja Ukrainoje, lankydamasis karo paveiktuose regionuose ir teikdamas humanitarinę pagalbą pažeidžiamiausiems žmonėms. Jis ne tik tiekia gyvybiškai svarbias priemones, bet ir sugebėjo suburti komandą, kuri kartu su juo vyksta į Ukrainą ir viską fiksuoja per kameros objektyvą.Daugiau apie Tomo ir bendraminčių veiklą rasite www.spiwarsaw.eu/ukraine.
Ilgalaikė savanorystė, dar vadinama gyvenimo pasiekimų savanoryste. Už ilgametę savanorišką veiklą apdovanota Ona Danilienė, „Carite“ savanoriaujanti nuo pat jo įsikūrimo 1989 m., visada teikdama prioritetą pagalbai silpnesniems. Ji aktyviai dalyvauja visuomeninėse veiklose, prisideda prie gerovės kūrimo ir yra žinoma dėl savo meilės liaudies dainoms, kurias išmoksta ir kiti savanoriai, todėl geri darbai Panevėžio krašte skamba jos dainomis.
Jaunasis savanoris. Už išskirtinį jaunimo indėlį per savanorystę, įkvepiantį aktyvumą ir iniciatyvumą įvertinta Viktorija Tamulionytė, „Mamų unijos“ savanorė. Įveikusi onkologinę ligą, ji jau 8-erius metus kartu su mama savanoriauja Kauno klinikose, lankydama vaikus ir dalindamasi gerumu. Savo pažadą savanoriauti Viktorija davė dar gydydamasi ir nuo tada ji aktyviai dalyvauja įvairiose paramos akcijose bei labdaros renginiuose. Viktorijos nuoširdus atsidavimas tapo sielos reabilitacija ir įkvėpimu aplinkiniams.
Kartu savanorystėje. Už bendravimą atliepiant bendruomenės poreikius dirbant kartu savanorystėje padėkota LietuvosRaudonojo Kryžiaus organizacijai, kurios savanoriai, kai 2024 m. spalį Vilniuje dingo paauglys Matas, aktyviai įsitraukė į paieškos veiksmus ir solidarizavosi su vaikino šeima bei pagalbos tarnybomis. Organizacijos savanoriai ne tik prisidėjo prie Mato paieškos, bet ir subūrė kitus, koordinavo paieškos veiksmus, taip parodydami stiprų bendruomeniškumo jausmą.
Aktyvusis savanoris. Už išskirtinę iniciatyvą, įkvėpimą ir sėkmingą tvarumo projektų įgyvendinimą įvertinta savanorė Almantė Karpienė. Ji padeda tvarkyti tekstilinius gaminius, siekiant mažinti tekstilės atliekas. Prieš trejus metus įsteigti dirbtuvių namai – VšĮ „Dirbinyčia“ – tapo Almantės globojamu centru, kuriame moteris organizuoja perdirbimą: per metus iš 100 tonų tekstilės tik 7 tonos yra išmetamos kaip neperdirbamos.
Savanorių lyderis. Už išskirtinę lyderystę, savanorių motyvavimą ir efektyvų komandų koordinavimą apdovanojimas įteiktas Všį „Nelik vienas“ savanorei Gabrielei Narmontaitei. Gabrielė kartu su trimis Degaičių kaimo bendruomenės narėmis įrengė daiktų atiduotuvę apleistoje mokykloje.Atiduotuvės tikslas skatinti antrinį daiktų panaudojimą, plėsti visuomenės požiūrį į tvarumą ir ekologiškumą.
Savanorių vedlys. Už paramą, įkvėpimą ir savanorio vedimą, padedant atrasti save ir įveikti savanorystės iššūkius šiemet nominacija įteikta Sidabrinės linijos savanorei Ievai Čerbulėnienei. Dirbdama savanoriškos veiklos koordinatore M. Čiuželio labdaros ir paramos fonde, Ieva svariai prisideda prie socialinių pokyčių visuomenėje. Sidabrinėje linijoje Ieva buria tiek senolius, tiek savanorius, priklausančius įvairioms socialinėms grupėms.
Įtraukių iniciatyvų vadovas. Už įvairių visuomenės grupių įtraukimą į savanorišką veiklą ir skatinimą kuriant įtraukią, visus įgalinančią visuomenę padėkota Vytautui Butėnui,Vilniaus arkivyskupijos Carito Laikinųjų namų savanoriui. Vytautas prie Laikinųjų namų komandos prisijungė 2016 m. kaip savanoris ir greitai tapo savanorių koordinatoriumi, sėkmingai įveikęs iššūkius, susijusius su savanorių įtraukimu į naktinį budėjimą. Jo pastangomis per metus buvo suburta stipri savanorių komanda, kuri atlieka budėjimus naktimis. Šiandien Laikinuosiuose namuose savanoriauja daugiau nei 40 žmonių, iš jų 12 – jau ilgiau nei 4-erius metus.
Verslo iniciatyva. Verslo indėlis į visuomenę – už socialinės atsakomybės įgyvendinimą per savanorystę šiemet apdovanojimas įteiktas „Oxylabs“, sukūrusiaiautomatizuotą neteisėto ir žalingo turinio, susijusio su vaikų seksualiniu išnaudojimu ar pornografija Lietuvos interneto erdvėje, atpažinimo įrankį. Sukurtas įrankis gali kasdien nuskaityti tūkstančius skirtingų puslapių bei atpažinti potencialiai neteisėtus ir žalingus vaizdus.
Organizacijų, puoselėjančių savanorystės kultūrą, kategorijoje šiemet apdovanotos dvi organizacijos. Už sistemingą ir metodišką darbą įtraukiant bendruomenę į savanorystę įvertintas Lietuvos Raudonasis Kryžius ir „Unikalus šokis“. Raudonojo Kryžiaus organizacijos savanoriai šiemet itin aktyviai veikia civilinėje saugoje: rengia savanorius reagavimui, dalyvauja pratybose, veda edukacijas, sukūrė pagalbos telefonu liniją nukentėjusiems nuo nelaimės ir t. t. Tuo metu, „Unikalus šokis“, vienijantis per 30 savanorių, padeda asmenims su negalia ieškoti darbo, tampa jų kuratoriais ir konsultantais, padėdami stiprinti pasitikėjimą savimi bei darbo rinkai reikalingus įgūdžius. Šios organizacijos savanoriai taip pat organizuoja šokio užsiėmimus, dalyvauja įvairiose stovyklose, padėdami ugdyti žmones su negalia ir kurdami jiems palaikančią aplinką.
Papildoma informacija
Pasaulyje gruodžio 5 d. kasmet minima Tarptautinė savanorių diena, kuri yra skirta supažindinti visuomenę ir paskatinti susidomėjimą savanoryste. Lietuvoje įsitraukimas į savanorišką veiklą žymiai išaugo pandemijos metu ir prasidėjus karui Ukrainoje, kuomet gyventojai ėmėsi savanoriauti ir padėti gerais darbais atliepiant į krizines situacijas.
Stipri savanorystės kultūra ir skatinama savanoriška veikla yra ypatingai svarbi tvarios ir pilietiškai atsakingos visuomenės formavimui. Savanoriška veikla užsiimantys žmonės geriau vertina savo pilietinę galią, yra atsakingesni visuomenės nariai, geriau geba integruotis į visuomenę, prisitaikyti prie pokyčių. Savanoriai geba lengviau persiorientuoti besikeičiančioje darbo rinkoje, persikvalifikuoti ar praktikoje pritaikyti neformaliai įgytas kompetencijas. Šie žmonės labiau empatiški ir linkę reaguoti į kaimynų ar bendruomenės narių problemas, aktyviai veikti sprendžiant vietos ar nacionalines valstybės problemas, ieškoti inovatyvių sisteminių problemų sprendimo būdų.
Atlikti tyrimai įrodo, kad savanoriškoje veikloje dalyvaujantys ar dalyvavę asmenys savo pilietinę galią vertina geriau, nei nedalyvaujantys.
Savanorišką veiklą galima surasti čia: https://savaplatforma.lt/
Savanoriškoje veikloje dalyvaujančių žmonių skaičius Lietuvoje nuosekliai auga: nuo 14,6 proc. 2019 m. iki 17,7 proc. 2023 m.
Atnaujinimo data: 2024-12-09
Taip pat skaitykite:
Socialinių paslaugų srities darbuotojams – didesni atlyginimai
Suformuota socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės komanda
Aukles samdantys tėvai jau gali pasinaudoti vaiko priežiūros kompensacine išmoka
Didėja pensijos ir socialinės išmokos: kada jos pasieks šalies gyventojus?
Nuo 2025 m. pradžios didėja biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai