BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pensijų kaupimas ir išmokėjimas: dažniausiai užduodami klausimai

Data

2020 07 31

Įvertinimas
0
2020 07 31_SADM_DUK_1.png

Pensijų kaupimas II pakopoje yra vienas iš populiariausių būdų užsitikrinti, kad sulaukus pensijos amžiaus, šalia „Sodros“ senatvės pensijos, būtų galima gauti papildomas stabilias garantuotas pajamas visą likusį gyvenimą. Kadangi kaupimas yra ilgalaikis procesas, pradėti kaupti rekomenduojama kuo anksčiau, o sulaukus pensijos amžiaus ir sukaupus pakankamai didelę sumą sudaroma galimybė pasirinkti priimtiniausią pensijos išmokėjimo būdą.

Pateikiame atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus apie pensijų kaupimą ir pensijų anuitetus.     

PENSIJŲ KAUPIMAS

Kaip galiu pradėti kaupti II pensijų pakopoje?

Pradėti kaupti galite dviem būdais. Pirma, kiekvienų metų pradžioje 40 metų dar nesulaukę ir darbo pajamų turintys gyventojai yra automatiškai įtraukiami į kaupimo sistemą su teise atsisakyti.

Apsisprendimui gyventojai turi pusę metų – jeigu žmogus neatsisako kaupti, jis tampa II pensijų kaupimo sistemos dalyviu nuo tų pačių metų liepos 1 dienos. Konkreti pensijų kaupimo bendrovė asmeniui yra parenkama atsitiktinai, bet žmogus gali keisti bendrovę. Kaupti atsisakiusiam asmeniui prisijungti prie pensijų kaupimo pakartotinai siūloma kas trejus metus iki sukanka 40 metų – kai žmogus sulaukia 40 metų,  jis daugiau į kaupimą nebeįtraukiamas.   

Antra, gyventojai bet kada gali kreiptis į savo pasirinktą pensijų kaupimo bendrovę ir pradėti kaupti savarankiškai. Šiuo atveju asmens amžius nėra svarbus.

Pradėti kaupti galima nuo mažesnio tarifo, arba nuo standartinio. Standartinis tarifas siekia 3 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“, tuomet valstybė prisideda po 1,5 proc. nuo užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio. 2020 metais tai sudaro 18,02 euro per mėnesį.

Mažesnis tarifas gali būti taikomas kaupimo pradžioje ir 2020 metais sudaro 2,1 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“, o valstybė perveda po 0,6 proc. nuo užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio. 2020 metais tai sudaro 7,21 euro kas mėnesį.

Pasirinkus mažesnį tarifą jis palaipsniui didėja, kol pasiekia standartinę 3 proc. įmoką. Valstybės paskata taip pat didėja, kol pasiekia 1,5 proc. ribą.

Ar galiu kaupti po daugiau nei 3 proc.? Ar gali prisidėti darbdavys?

Taip. Jeigu dirbantysis pasirenka kaupti daugiau nei 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio, jis gali pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata. Prisidėti prie pensijos kaupimo gali ir dirbančiojo darbdavys – tokiu atveju jis galės pasinaudoti pelno mokesčio lengvata.

Jei apsisprendžiu kaupti daugiau nei po 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio, ar gyventojų pajamų mokesčio lengvata bus taikoma tik tai sumai, kuri viršija 3 proc.?

Taip. Už įstatyme nustatyto dydžio įmoką žmogus gauna paskatą iš valstybės biudžeto. Gyventojų pajamų mokesčio lengvata bus taikoma tik už įmokas, viršijančias 3 proc.

Kokią įmoką 2020 metais mokėsiu, jei šiemet pirmą kartą esu įtrauktas į pensijų kaupimo sistemą ‒ 3 proc. ar 2,1 proc.?

Pagal įstatymą tokio asmens įmokos tarifas 2020 metais bus 2,1 proc. ir pamažu didės, kol pasieks 3 proc. Jei žmogus norėtų iškart pereiti prie standartinio 3 proc. kaupimo tarifo, apie tai jis turėtų informuoti pensijų kaupimo bendrovę.

Pirmą kartą įtrauktiems į pensijų kaupimo sistemą 2021 metais įmokos tarifas sieks 2,4 proc., 2022 metais – 2,7 proc. Nuo 2023 metų pirmą kartą įtrauktiems į kaupimo sistemą jau reikės prisidėti 3 proc.

Kokio dydžio įmoką moka dirbantysis, jeigu uždirba 607 eurų, 1000 eurų ir 1500 eurų „ant popieriaus“?

Jei dirbantysis uždirba 607 eurus ir pasirenka kaupti II pakopoje po 3 proc., jo įmoka sudaro 18,21 eurų. Jei asmuo kaupia po 2,1 proc. – įmoka siekia 12,75 euro.

Jei dirbantysis uždirba 1000 eurų ir nusprendžia kaupti po 3 proc., jo įmoka – 30 eurų. Pradėjus kaupti nuo 2,1 proc.,  įmoka siekia 21 eurą.

Jei dirbantysis šiuo metu uždirba 1500 eurų ir pasirenka kaupti 3 proc., jo įmoka siekia 45 eurus. Jei asmuo pradeda kaupti nuo 2,1 proc., įmoka sudaro 31,5 euro.

Kiek eurų siekia valstybės paskata 2020 metais?

2020 metais paskata kaupiantiems pensiją yra 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio ir  sudaro 18,02 euro. Jeigu žmogus kaupti pradėjo pirmą kartą ir pasirinko mokėti 2,1 proc. nuo savo darbo užmokesčio „ant popieriaus“, valstybės paskata siekia 0,6 proc. arba 7,21 euro per mėnesį.

Ką reiškia dirbančiojo įtraukimas į kaupimo sistemą? Ar tai nėra prievartinis mechanizmas?

Įtraukimas į kaupimo sistemą buvo pasitelktas kaip viena veiksmingiausių priemonių norint paskatinti žmones kaupti, jeigu jie iki šiol dar nekaupė. Tačiau tai jokiu būdu nėra prievartinis mechanizmas, nes bet kuris dirbantysis turi teisę atsisakyti kaupti, jeigu to nenori ar turi kitų prioritetų.

Pagal šią sistemą nekaupiantis ir draudžiamųjų pajamų turintis asmuo, kuris dar nėra sulaukęs 40 metų, kas trejus metus gaus pranešimą iš „Sodros“, kad yra įtrauktas į kaupimo sistemą – sprendimui priimti asmuo turi pusę metų.

Jeigu asmuo nepraneša apie nenorą kaupti, jis atsitiktine tvarka priskiriamas vienai iš Lietuvoje veikiančių pensijų kaupimo bendrovių ir pradeda kaupti asmeninei pensijai. Tačiau į kaupimo sistemą įtrauktas dirbantysis taip pat gali sudaryti sutartį su kita savo pasirinkta kaupimo bendrove.

Konstitucinis Teismas yra paskelbęs, kad pilnamečių, jaunesnių nei 40 metų amžiaus ir valstybiniu socialiniu draudimu apdraustų gyventojų įtraukimas į kaupimą II pensijų pakopoje neprieštarauja Konstitucijai, nėra diskriminacinis ir nevaržo sutarčių sudarymo laisvės, nes taip valstybė siekia kuo didesniam gyventojų skaičiui užtikrinti efektyvesnį pensijų kaupimą ir didesnes pajamas senatvėje.

Kaip sužinosiu, kad mane ketinama įtraukti į kaupimo sistemą?

Kiekvienas dirbantis žmogus apie tai asmeniškai informuojamas per „Sodros“ elektroninę gyventojų aptarnavimo sistemą EGAS, elektroniniu paštu, jei tokį nurodė, ir registruotais laiškais. Pavyzdžiui, 2020 metais išsiųsta apie 30 tūkst. registruotų laiškų į kaupimą įtrauktiems gyventojams. Laiškai išsiųsti tiems gyventojams, kurie šios informacijos neperskaitė savo asmeninėse „Sodros“ paskyroje.

Pagrindinis patarimas, jeigu nekaupiate, turite darbo pajamų ir esate jaunesnis nei 40 metų – kiekvienų metų sausio mėnesį patikrinkite „Sodros“ elektroninę gyventojų aptarnavimo sistemą.

Ką daryti, jei esu jaunas žmogus iki 40 metų nenoriu pradėti kaupti?

Sulaukęs pranešimo apie įtraukimą į kaupimo sistemą jaunas dirbantysis iki einamųjų metų birželio 30 dienos turi pranešti „Sodrai“ apie nenorą kaupti. Procesas bus kartojamas kas trejus metus iki asmuo sulauks 40 metų.

Ką daryti, jeigu dėl svarbių priežasčių nespėju pranešti apie savo nenorą kaupti?

Jeigu žmogus dėl svarbių priežasčių negalėjo atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, jis turi teisę tai padaryti pasibaigus nustatytam terminui, bet kartu reikia pateikti svarbias priežastis įrodančius dokumentus. „Sodros“ įgaliotas tarnautojas, įvertinęs pateiktus dokumentus, nustatys, ar priežastys išties gali būti laikomos svarbiomis.

Jeigu paaiškės, kad dirbantysis dėl svarbių priežasčių negalėjo pranešti apie nenorą kaupti, tokiu atveju sumokėtos pensijų įmokos grąžinamos asmeniui ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime įregistravimo.

Nuo kada nuskaičiuojamos įmokos, jeigu esu dirbantis žmogus ir pradedu kaupti?

Jei asmuo kaupti pradeda po automatinio įtraukimo į II pensijų pakopos sistemą, įmokos pradedamos skaičiuoti  nuo įtraukimo metų liepos 1 dienos.

Kai gyventojas kaupimo sutartį su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove sudaro savarankiškai, tuomet įmokos pagal sudarytą sutartį pradedamos skaičiuoti nuo sutarties įsigaliojimo, o pagal įstatymą sutartis įsigalioja trečio mėnesio pirmą dieną nuo sutarties įregistravimo „Sodros“ registre.

Ką daryti jei esu vyresnis nei 40 metų ir iki šiol nekaupiau, bet noriu pradėti?

Vyresni nei 40 metų asmenys gali tapti pensijų kaupimo dalyviais sudarydami pensijų kaupimo sutartis su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove savo iniciatyva.

Kaip bus, jei 2020 metais atsisakiau kaupti, bet 2021 metais norėsiu dalyvauti II pakopos pensijų kaupime?

Jei atsisakėte kaupti, bet kada galite kreiptis į savo pasirinktą pensijų kaupimo bendrovę, pasirašyti sutartį ir tapti II pakopos pensijų kaupimo dalyviu. Taip pat galite palaukti kitos automatinio įtraukimo procedūros ir nieko nedaryti – neatsisakęs kaupimo, tapsite kaupimo dalyviu.

Jeigu 2020 metais atsisakiau kaupti, kada vėl gausiu pasiūlymą dalyvauti pensijų kaupime?

Jeigu nebūsite sulaukęs 40 metų, į kaupimą kitą kartą būsite įtrauktas 2023 metais su galimybe atsisakyti kaupti. Kad nepraleistumėte apsisprendimui svarbaus termino, rekomenduojame kasmet sausio mėnesį patikrinti „Sodros” gyventojo paskyrą.

Kada apsimoka kaupti II pensijų pakopoje?

Ekspertai sutaria, kad kaupimas prasmingas tuomet, kai kaupimas nepertraukiamai trunka ne trumpiau nei 25-30 metų, tačiau sprendimą kiekvienas dirbantysis turi priimti individualiai atsižvelgdamas į savo darbo užmokesčio dydį ir šeimos poreikius.

Kas nutiks, jeigu prarasiu  darbą ir neturėsiu darbo pajamų?

Jei žmogus praranda darbą ir netenka darbo pajamų, įmokos pensijų kaupimui nenuskaičiuojamos. Tačiau naujoji sistema įtvirtina dar vieną įrankį, kuriuo galima pasinaudoti, jeigu pablogėja asmens finansinė situacija – tai kaupimo atostogos. Įstatymuose nustatyta galimybė kaupime padaryti 12 mėnesių pertrauką. Ši pertrauka gali būti panaudojama bet kada, kai tik prireikia, taip pat gali būti išdalinama dalimis, po keletą mėnesių, bet bendra trukmė negali viršyti vienų metų.

Ar galiu kurį laiką nekaupti, jeigu turiu kitų svarbių finansinių įsipareigojimų?

Kaip minėta, per visą kaupimo laikotarpį galima padaryti 12 mėnesių kaupimo pertrauką. Ši pertrauka gali būti panaudojama bet kada, kai tik prireikia, taip pat gali būti išdalinama dalimis, po keletą mėnesių, bet bendra trukmė negali viršyti vienų metų.

Ar kaupimas vyksta, jeigu esu vaiko priežiūros atostogose ir gaunu vaiko priežiūros išmoką?

Kai mama arba tėtis yra išėję vaiko priežiūros atostogų ir gauna vaiko priežiūros išmoką, kaupimo įmokų nemoka, tačiau valstybė vaiko priežiūros atostogų metu vis tiek perveda paskatą į kaupiančio asmens sąskaitą.

Kaip man sužinoti, kokia bus mano prognozuojama pensija?

Prognozuojamą pensiją, kurią sukaupsite tiek mokėdamas pensijų socialinio draudimo įmokas, tiek kaupdamas II pensijų kaupimo pakopoje, jūs galite apytiksliai apskaičiuoti pasinaudoję „Sodros“ puslapyje esančia prognozuojamos pensijos skaičiuokle.

ANUITETAI

Kas yra pensijų anuitetas?

Pensijų anuitetas yra paslauga, kai, sumokėjus vienkartinę įmoką iš pensijų fonde sukauptų pinigų, visą likusį gyvenimą „Sodra“ moka mėnesio išmokas. „Sodra“ garantuoja, kad mėnesio išmokos nemažės visą mokėjimo laikotarpį. Šią paslaugą „Sodroje“ nuo 2020 m. liepos 1 d. gali įsigyti dalyvavę II pakopos pensijų kaupime.

Pensijų anuiteto savybės: stabilios pajamos kiekvieną mėnesį, išmokų dydis nepriklauso nuo šalies ekonomikos, situacijos finansų rinkose, išmokos yra neapmokestinamos, pajamos gaunamos visą likusį gyvenimą, yra galimybė paveldėti dalį sumos, suteikiama valstybės garantija, kad išmokos bus mokamos iki mirties, pensijų anuitetas negali būti mažėjantis.

Ar II pakopoje kaupiamos lėšos yra paveldimos?

Taip, II pakopoje kaupiamos lėšos iki anuiteto įsigijimo yra paveldimos. Kai kaupiantis asmuo sulaukia senatvės pensijos amžiaus ir jeigu būna sukaupęs daugiau nei 10 tūkst. eurų, jis turi įsigyti pensijų anuitetą – teisę gauti nuolatines išmokas iki mirties už vienkartinę įmoką anuiteto teikėjui. Ar lėšos paveldimos tada, priklauso nuo to, kokios rūšies anuitetą žmogus pasirinks.

STANDARTINIS PENSIJŲ ANUITETAS reiškia, kad sulaukęs pensijos amžiaus kaupęs žmogus su anuiteto mokėtoju sudaro sutartį, pagal kurią mainais į pensijų fonde sukauptą sumą įgyja teisę visą likusį gyvenimą periodiškai gauti išmokas, tačiau mirus šio anuiteto gavėjui lėšos nėra paveldimos. Ši anuiteto rūšis rekomenduojama gyventojams, kurie netoleruoja investavimo rizikos, bet paveldėjimo klausimas jiems nėra svarbus.

Pagrindinės standartinio pensijų anuiteto savybės: didžiausios išmokos, stabilios išmokos visą gyvenimą, nėra galimybės paveldėti.

STANDARTINIS ANUITETAS SU GARANTUOJAMU LAIKOTARPIU sudaro sąlygas kaupusiam asmeniui ne tik gauti išmokas iki pat mirties, bet kartu pasirinkti garantuojamą mokėjimo laikotarpį – iki asmens 80-ojo gimtadienio. Jeigu žmogus mirė nesulaukęs 80 metų, likusi neišmokėta suma paveldima.

Ši pensijų anuiteto rūšis rekomenduojama tiems, kurie netoleruoja investavimo rizikos ir kuriems svarbus paveldėjimo klausimas.

Pagrindinės standartinio anuiteto su garantuojamu laikotarpiu savybės: mažesnės išmokos nei standartinio anuiteto atveju, stabilios išmokos visą gyvenimą, paveldėjimo galimybė, jeigu asmuo miršta nesulaukęs 80 metų.

ATIDĖTASIS PENSIJŲ ANUITETAS reiškia, kad sulaukęs pensijos amžiaus kaupęs asmuo su anuiteto mokėtoju sudaro sutartį, pagal kurią už dalį sukauptų lėšų atidedama anuiteto išmokų mokėjimui nuo 85 metų iki pat pabaigos, o didžioji sumos dalis lieka pensijų kaupimo bendrovėje ir iki asmuo sulauks 85-ojo gimtadienio, jam mokamos periodinės išmokos.

Atidėtasis pensijų anuitetas gali būti aktualus gyventojams, kuriems svarbus paveldėjimo klausimas, nes didžioji sumos dalis, kuri lieka pensijų kaupimo bendrovėje, mirus kaupėjui būtų paveldima.

Ši pensijų anuiteto rūšis rekomenduojama tiems žmonėms, kurie toleruoja investavimo riziką ir kuriems paveldėjimo klausimas svarbus.

Pagrindinės atidėtojo anuiteto savybės: kai mokamos periodinės išmokos iš kaupimo bendrovės išmokų dydis gali svyruoti priklausomai nuo situacijos finansų rinkose, o neišmokėta pinigų gali būti paveldima kaupėjui mirus, kai jau pereinama prie pensijų anuiteto, kurį moka „Sodra“ – valstybės garantuoja stabilias pajamas iki gyvenimo pabaigos, bet ši lėšų dalis nepaveldima.

Kada reikia įsigyti anuitetą, o kada pinigus galima pasiimti kaip vienkartinę išmoką?

Jeigu sukaupta 5000 eurų ar mažiau – asmeniui mokama vienkartinė išmoka. Jei sukaupta 5001-9999 eurų – mokamos periodinės išmokos, kol išmokama visa sukaupta suma. Jei sukaupta 10 000 eurų ir daugiau – asmuo turi įsigyti pensijų anuitetą, o išmokos mokamos iki mirties.

Asmuo, kurio vardu pensijų fonde sukauptas turtas yra didesnis kaip 60 000 eurų, turi teisę sukauptą pensijų turto dalį, viršijančią 60 000 eurų, gauti iš pensijų kaupimo bendrovės vienkartine pensijų išmoka.

Kodėl „Sodra“ tapo vienintele anuitetų teikėja?

Centralizuotą anuitetų mokėjimą nutarta perduoti „Sodrai“, nes ji nėra komercinė įstaiga, nesiekia pelno bei gali efektyviau suvaldyti riziką. „Sodrai“ tapus anuiteto mokėtoja, II pakopoje sukauptos lėšos aiškiai atskirtos nuo bendro biudžeto ir administruojamos atskirai.

Kiek „kainuoja“ pensijų anuitetas?

Įsigyjant pensijų anuitetą už tai nėra mokamas atskiras mokestis. Pensijų anuiteto mokėtojui pervedama pensijų kaupimo bendrovėje visa sukaupta suma arba suma, kuri skiriama atidėtajam pensijų anuitetui mokėti.

Pensijų anuitetų mokėtojas apskaičiuoja jūsų išmokos, kuri bus mokama iki pat mirties, dydį. Išmokos dydis priklausys nuo asmens sukaupto pensijų turto, amžiaus, kada kreipiasi dėl pensijų anuiteto, pasirinktos pensijų anuitetų rūšies, vidutinės visų pensijų anuitetų gavėjų gyvenimo trukmės sulaukus senatvės pensijos amžiaus, taip pat nuo pensijų anuiteto mokėtojo veiklos sąnaudų bei investavimo politikos, kuri lemia investavimo grąžą.

Kas bus su jau sudarytomis sutartimis dėl pensijų anuiteto?

Pensijų anuitetus pagal sutartis, sudarytas iki 2020 m. liepos 1 d., gyvybės draudimo bendrovės mokės pagal sutarčių sąlygas iki tol, kol pasibaigs jų mokėjimo terminas. Tai reiškia, kad anksčiau sudarytos ar kitais metais dar sudarysimos sutartys dėl anuiteto mokėjimo su gyvybės draudimo bendrovėmis toliau liks galioti.

Kaip man sužinoti, kokio dydžio galėtų būti mano būsima privati pensijos dalis, kurią kaupiu II pensijų pakopoje?

Rekomenduojame pasinaudoti „Sodros“ puslapyje esančia pensijų anuitetų skaičiuokle. Skaičiuoklėje reikia įvesti gimimo datą, datą, kada planuojate teikti prašymą (jeigu dar tiksliai nežinote, rekomenduojame palikti tą, kuri yra jau įrašyta) ir sukauptą pensijų fonde sumą.

Ar Lietuvoje planuojama ilginti senatvės pensijos amžių?

Ne, neplanuojama. Pagal 2011 m. priimtus sprendimus pensinis amžius 2026 m. pasieks 65 metus vyrams ir moterims – daugiau jokių sprendimų tuo klausimu priimti nesiūloma ir neplanuojama. Priešingai, pensijų kaupimo reforma siekiama, kad senstančios visuomenės problema būtų sprendžiama per asmeninį kaupimą.