BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Motinystės išmokos: geresnės sąlygos darbo netekusioms nėštumo metu, griežtesnės – per visą nėštumą nedirbusioms

Data

2019 11 18

Įvertinimas
8
2019-11-18-SADM-motinystes-ismokos_web_02.jpg

Motinystės išmoka mokama ir moterims, kurios turi reikiamą socialinio draudimo stažą, tačiau nėštumo metu išėjo iš darbo, buvo atleistos iš tarnybos ar nutraukė savarankišką veiklą ir todėl tapo neapdraustos. O tais atvejais, kai moteris viso nėštumo metu nedirba, motinystės išmoka nemokama.

Šie Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai įgyvendino Konstitucinio Teismo nutarimą ir įsigaliojo nuo 2019 m. spalio 30 dienos.

PAPILDYMAS: kadangi laikoma, jog įsigaliojus pakeitimams ir tinkamai neinformavus buvo pažeisti viso nėštumo metu nedirbusių ir dėl to motinstės išmokų netekusių mamų lūkesčiai, socialinės apsaugos ir darbo ministras pavedė ministerijos specialistams parengti projektą, kuriuo naujos nuostatos įsigaliojimas būtų atidėtas, o tuo laikotarpiu atsiradę praradimai atlyginti.

Atidėti siūloma nuostatą dėl nėštumo metu nedirbusių mamų, bet ne dėl nėštumo laikotarpiu veiklą nutraukusių apdraustųjų. 

GERESNĖS SĄLYGIS MOTERIMS, KURIOS NĖŠTUMO METU NUTRAUKĖ DARBĄ IR TAPO NEAPDRAUSTOS. Motinystės išmoka moteriai mokama suėjus 30 nėštumo savaičių, kai būsima mama išeina į dekretą, tai yra nėštumo ir gimdymo atostogų. Įprastai ji mokama už 126 kalendorines dienas, tačiau išmokos trukmė gali kisti priklausomai nuo to, kada pasinaudojama šiomis atostogomis, kiek gimsta vaikų, ar gimdymas yra komplikuotas ir panašiai.

Anksčiau daliai moterų, nutraukusių darbinę veiklą nėštumo metu, motinystės išmoka nebūdavo mokama nepaisant fakto, jog jos turėjo reikiamą socialinio draudimo stažą. Konstitucinio Teismo nuomone, tokia padėtis prieštaravo konstituciniam teisingumo principui, todėl Seimas pritarė pakeitimams, kurie sudaro sąlygas motinystės išmokas gauti visoms moterims, jei jos yra įgijusios reikiamą stažą ir tapo nedraustos nėštumo metu. Tai labai aktualu sportininkėms ir savarankiškai dirbančioms moterims, kurios išeina iš darbo arba nebegali vykdyti savo ligtolinės veiklos nėštumo metu. 

JEI MOTERIS NEDIRBA VISĄ NĖŠTUMO LAIKOTARPĮ, MOTINYSTĖS IŠMOKA NEMOKAMA. Tuo atveju, kai moteris viso nėštumo metu nedirba, negauna darbo užmokesčio arba nevykdo savarankiškos veiklos, motinystės išmoka jai nemokama, nes motinystės išmokos tikslas yra kompensuoti dėl vaikelio gimimo netektas pajamas. Jeigu tokių pajamų, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos, visą nėštumo laikotarpį nebuvo, tuomet nėra galimybių jų kompensuoti. 

Konstitucijoje teigiama, kad įstatymai numato mokamas atostogas iki gimdymo ir po jo „dirbančioms motinoms“. Pasak Konstitucinio Teismo, labai svarbu, jog įgyvendinant šią nuostatą būtų laikomasi konstitucinių teisinės valstybės, teisingumo, protingumo ir lygiateisiškumo imperatyvų, o nustatant konkrečias šių atostogų suteikimo sąlygas užtikrinama, jog atostogų metu gautų išmokų mokėjimas atitiktų per protingą laikotarpį iki atostogų gauto atlyginimo vidurkį.

Primename, kad motinystės išmoka sudaro 77,58 proc. nuo vidutinio moters darbo užmokesčio iki mokesčių ir gali būti mokama tik tuo atveju, jeigu moteris per pastaruosius dvejus metus yra įgijusi 12 mėnesių socialinio draudimo stažą.

Kai moteris neatitinka sąlygų gauti motinystės išmokai iš „Sodros“, ji gali pretenduoti į vienkartinę išmoką nėščiai moteriai, kuri kitąmet padidės nuo 76 iki 250 eurų. Dėl šios išmokos reikia kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę arba prašymą pildyti www.spis.lt informacinėje sistemoje.