Ministrė I. Ruginienė Varšuvoje pristatė pažangą lyčių lygybės srityje: skiriame dėmesį tėvų įtraukimui į darbo rinką
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė, dalyvaudama neformaliame Europos Sąjungos užimtumo, socialinių reikalų ir lyčių lygybės ministrų susitikime Varšuvoje, pristatė Lietuvos pasiekimus stiprinant lyčių lygybę darbo rinkoje. Ministrė pabrėžė šalies pastangas kurti palankesnes sąlygas priežiūros pareigų turintiems, vaikus auginantiems asmenims aktyviai dalyvauti darbo rinkoje, apžvelgė taikomas priemones nuo išplėstų vaikų priežiūros paslaugų iki lanksčių darbo formų ir tikslinių išmokų politikos.
Susitikimo metu taip pat buvo aptarta darbo rinkos lygybė platesne prasme ir galimi paramos mechanizmai asmenims, turintiems globos ar priežiūros pareigų, siekiant jų visaverčio įsitraukimo į profesinį gyvenimą.
„Šeimos politika yra kertinis socialinės gerovės, visuomenės vystymosi ir demokratijos akmuo. Teisingas namų ūkio ir priežiūros pareigų paskirstymas yra ne tik lyčių lygybės klausimas, bet ir vienas esminių elementų įveikiant demografinius iššūkius – tiek Lietuvoje, tiek visoje Europos Sąjungoje. Įvairios socialinės programos ir paslaugų šeimoms prieinamumas mums gali labai padėti šiame procese. Tik įgyvendindami kompleksines priemones užtikriname teisingesnį vaikų priežiūros pareigų pasiskirstymą šeimoje, kad visa našta nebūtų užkraunama vien moterims“– neformaliame ministrų susitikime Varšuvoje pabrėžė ministrė I. Ruginienė.
Pasak jos, Lietuvoje siekiama padėti mamoms kuo anksčiau grįžti į darbo rinką, suteikiamos galimybės tėvams derinti darbą ir vaiko priežiūrą, plečiamos vaikų priežiūros paslaugos.
Nuo 2025 metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo nauja išmokų vaikams rūšis – vaiko priežiūros kompensacinė išmoka. Ši išmoka skiriama už kiekvieną ikimokyklinio amžiaus vaiką, kuris nelanko darželio ir už atlyginimą yra prižiūrimas fizinio asmens (auklės), vykdančio vaikų dienos priežiūrą pagal individualios veiklos vykdymo pažymą ar darbo sutartį.
Lietuvoje yra skatinamos lanksčios darbo sąlygos, kad tėvai galėtų rinktis kaip paskirstyti darbo laiką. Pavyzdžiui, valstybės ar savivaldybių įstaigų darbuotojai, auginantys vaikus iki trejų metų, turi teisę į sutrumpintą 4 dienų darbo savaitę. Taip pat aktyviai remiami nuotolinio darbo susitarimai.
Perkeliant ES direktyvą, Lietuvoje įvestos dviejų neperleidžiamų mėnesių vaiko priežiūros atostogos. Siekiant paskatinti tėvus pasinaudoti šia galimybe, buvo nustatytas didesnis vaiko priežiūros išmokos dydis neperleidžiamų vaiko priežiūros mėnesių laikotarpiu – lygus 100 proc. neto darbo užmokesčio.
Vien finansinės paramos neužtenka – toliau yra plečiamas paslaugų šeimai spektras, didinamas paslaugų prieinamumas, siekiama kuo didesnės pažangos lyčių lygybės srityje.
Neformaliame ES ministrų susitikime didelis dėmesys buvo skiriamas politikos priemonėms, kurios skatina integraciją į darbo rinką, įskaitant pagalbą integruojantis į darbo rinką socialinės atskirties grėsmėje esantiems žmonėms, perkvalifikavimo programoms ir geriausių praktikų mainams migrantų bei ilgalaikių bedarbių integracijos į darbo rinką srityje. Taip pat pasikeista šalių patirtimi suteikiant galimybę vienodai dalyvauti darbo rinkoje priežiūros pareigų turintiems asmenims.
Ministrė I. Ruginienė Varšuvoje dalyvavo Europos socialistų partijos susitikime. Taip pat vyko ministrės I. Ruginienės vadovaujamos Lietuvos delegacijos dvišaliai susitikimai su Danijos ir Prancūzijos delegacijomis. Aptarti socialinės politikos prioritetai ir bendradarbiavimo socialinėje srityje galimybės.
Varšuvoje ministrė I Ruginienė taip pat dalyvavo Lenkijos verslo darbdavių organizacijos „Lewiatan“ surengtoje konferencijoje, kurioje svarbus dėmesys buvo skiriamas iššūkiams Europos darbo rinkoje aptarti.