BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Dirbantiems savarankiškai: dar daugiau žmonių gali gauti 257 Eur dydžio išmoką

Data

2020 05 07

Įvertinimas
12
1602_c189431f9ee08d45fc07795b0361f9b5.jpg

Savarankiškai dirbantys asmenys, kartu turintys ir darbo sutartis, gali gauti 257 eurų išmoką už mėnesį, jeigu jų uždarbis pagal darbo sutartį neviršija 607 eurų „ant popieriaus“. Tai numatančios Užimtumo įstatymo pataisos įsigalioja nuo gegužės 8 dienos – jas jau pasirašė prezidentas. Pagal ketvirtadienį Seimo priimtus pakeitimus, ši išmoka galės būti mokama ne tik karantino metu, bet ir du mėnesius po karantino pabaigos.

Į išmoką taip pat gali pretenduoti ir verslo liudijimus nuomai turintys gyventojai. Šių asmenų prašymai anksčiau galėjo būti nepatenkinti, tačiau jie taip pat turi teisę į išmoką, kuri mokama ekstremalios situacijos ir karantino metu. 

Turintiems darbo sutartis

Anksčiau savarankiškai dirbantys asmenys, kurie turėjo darbo sutartis, negalėjo gauti fiksuoto dydžio išmokos, todėl Užimtumo tarnyba šiuos asmenis informuodavo apie sprendimą neskirti 257 eurų išmokos už mėnesį, kuri yra skirta sušvelninti neigiamą karantino poveikį. 

Bet Seimas priėmė Užimtumo įstatymo pataisas, kurios keičią situaciją – nuo šiol savarankiškai dirbantys asmenys, jeigu jų gaunamos pajamos pagal darbo sutartį neviršija 607 eurų „ant popieriaus“, taip pat gali gauti fiksuoto dydžio išmoką. 

Ką daryti toliau:

  • KREIPĖTĖS IR IŠMOKOS NEGAVOTE. Jeigu jau esate paprašęs išmokos, bet jos negavote – jums nieko daryti nereikia. Užimtumo tarnyba persvarstys jūsų prašymą pagal naujas įstatymo pataisas. 
  • NESIKREIPĖTE. Tokiu atveju prašome kreiptis į Užimtumo tarnyba ir paprašyti skirti išmoką. 

Išmoką gauti galės tėvai, esantys vaiko priežiūros atostogose

Nauja tvarka galioja atgaline data, tai yra dirbantys savarankiškai, atitinkantys visus kriterijus, išmoką gaus už laikotarpį nuo karantino pradžios – kovo 16 dienos. Išmoka paskiriama per 3 darbo dienas nuo dokumentų gavimo Užimtumo tarnyboje. 

Remiantis įstatymo pataisa, išmoką gauti galės ir savarankiškai dirbantys tėvai, esantys vaiko priežiūros atostogose, jeigu jų darbo pajamos per mėnesį neviršija 607 eurų „ant popieriaus“.

Savarankiškai dirbantys asmenys gaus išmoką, jei atitiks visus kriterijus, numatytus Užimtumo įstatyme:

  • Savarankiška veikla buvo registruota ne trumpiau nei 3 mėnesius per paskutinius metus iki šių metų kovo 16 dienos, kai paskelbtas karantinas. 
  • NAUJA! Ekstremaliosios situacijos ir karantino metu asmeniui priskaičiuotas darbo užmokestis pagal darbo sutartį  ar darbo santykiams prilygintus teisinius santykius neviršija minimalios mėnesinės algos (607 eurai bruto). 
  • Juridinis asmuo negali turėti likviduojamos ar bankrutuojančios įmonės statuso.

Išmoka pasinaudoti gali ir nuo socialinio draudimo įmokų atleisti asmenys: pensininkai, neįgalieji, pirmą kartą pradėję veiklą.

257 eurų išmoka mokama kartą per mėnesį už praėjusį mėnesį. Jeigu ekstremali situacija ir karantinas praėjusį mėnesį truko trumpiau nei mėnesį, išmoka proporcingai mažėja.

Dirbantiems su verslo liudijimais nuomai išmoka taip pat priklauso

Pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą, savarankiškai dirbančiais asmenimis laikomi individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrieji nariai, asmenys, kurie verčiasi individualia veikla (įskaitant verslo liudijimus), ūkininkai ir jų partneriai , kurių ūkis lygus 4 EDV ar didesnis, šeimynų dalyviai, asmenys, gaunantys pajamas pagal autorines sutartis arba pajamas iš sporto ar atlikėjo veiklos.

Tai reiškia, kad į fiksuoto dydžio išmoką iš Užimtumo tarnybos gali pretenduoti visi savarankišką veiklą su verslo liudijimais vykdantys asmenys, tarp jų ir žmonės, kurie verčiasi patalpų nuoma. 

Neturi įtakos kitoms išmokoms

Išmokos dirbantiems savarankiškai mokėjimas nutrūks automatiškai, kai Vyriausybė pabaigs karantiną arba jei asmuo nebeatitiks kažkurios iš numatytų sąlygų, pavyzdžiui, susiras darbą, kuriame bus mokama daugiau nei minimali alga.

Vienam savarankiškai dirbančiam asmeniui būtų skiriama ir mokama viena išmoka, nepriklausomai nuo to, kiek savarankiškų veiklų vykdo.

Ši išmoka nėra įtraukiama draudžiamąsias pajamas ir neturi įtakos jokioms kitoms išmokoms bei galės būti gaunama kartu su kitomis socialinio draudimo išmokomos – ligos, motinystės, vaiko priežiūros, nedarbo išmokomis ar pensija.