DUK
-
Pakartotinis įtraukimas į II pakopos pensijų kaupimo sistemą 13
-
1.
Kas yra pakartotinis įtraukimas į II pakopos pensijų kaupimo sistemą?
Lietuvos teisės aktuose numatyta, kad pilnamečiai, jaunesni kaip 40 metų dirbantys asmenys, kas trejus metus yra automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimo sistemą. Pirmasis masinis kvietimas kaupti pensijai įvyko 2019 m., įgyvendinant pensijų kaupimo reformą. 2022 m. pirmąjį pusmetį vyks pakartotinis įtraukimas kaupti pensijai II pakopoje, jei gyventojai 2019 m.:
- buvo automatiškai įtraukti į pensijų kaupimą, bet atsisakė kaupti;
- sustabdė papildomą kaupimą savo pensijai.
Visi šie žmonės iki 2022 m. birželio 30 d. turės apsispręsti dėl dalyvavimo pensijų kaupime.
Tuo atveju, jei į kaupimo sistemą buvote įtraukti vėliau – ne 2019 m., pakartotinai į pensijų kaupimą būsite įtraukiami tik po trejų metų nuo paskutinės įtraukimo datos.
Primename, kad žmonės, sustabdę pensijų kaupimo įmokų pervedimą bet kuriuo metu gali savo iniciatyva pateikti pensijų kaupimo bendrovei prašymą atnaujinti pensijų kaupimo įmokų pervedimą ir atnaujinti kaupimą savo pensijai.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
2.
Ką reikėtų daryti įtraukimo į II pakopos pensijų kaupimo sistemą metu?
Gavę iš „Sodros“ laišką su pranešimu, kad esate įtraukti į pensijų kaupimą, galite:
- Nieko nedaryti. Šiuo atveju nuo 2022 m. liepos 1 d. pradėsite kaupti arba atnaujinsite kaupimą „Sodros“ atsitiktiniu būdu parinktame pensijų fonde arba tame pensijų fonde, kuriame šiuo metu jau investuojamas jūsų turimas sukauptas pensijų turtas.
- Atsisakyti kaupti. Šiuo atveju reikia „Sodrai“ pateikti atsisakymą būti įtrauktam į kaupimą pranešant apie tai raštu, asmeniškai arba per „Sodros“ elektroninę gyventojų aptarnavimo sistemą.
- Sudaryti naują sutartį su savo pasirinkta pensijų kaupimo bendrove. Jei ketinate pradėti kaupti ar atnaujinti pensijų kaupimą, tačiau Jūsų netenkina „Sodros“ atsitiktiniu būdu parinktas pensijų fondas ar pensijų kaupimo bendrovė, Jūs galite sudaryti sutartį su savo pasirinkta pensijų kaupimo bendrove arba pakeisti pensijų fondą, jei jau dalyvaujate kaupimo sistemoje.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
3.
Kas nutiks nesureagavus į „Sodros“ atsiųstą laišką apie įtraukimą į pensijų kaupimą?
- Jei iki šiol nekaupėte pensijų fonde, tada nuo 2022 m. liepos 1 d. pradėsite kaupti „Sodros“ atsitiktiniu būdu parinktame pensijų fonde.
- Jei kaupimą buvote sustabdę, tada Jūsų kaupimas bus atnaujintas tame pensijų fonde, kuriame šiuo metu jau investuojamas Jūsų turimas sukauptas pensijų turtas.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
4.
Kaip sužinoti, ar nuo sausio 1 d. būsiu pakartotinai įtrauktas į dalyvavimą pensijų kaupime?
Pasitikrinti, ar vėl esate įtraukti į II pakopos pensijų kaupimą galite prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
5.
Per kiek laiko turiu apsispręsti dėl pensijos kaupimo II pakopoje?
Nuspręsti, ar norite kaupti savo pensijai, ar atsisakyti kaupti – pateikti atsisakymo prašymą „Sodrai“, galite per 6 mėn. – iki 2022 m. birželio 30 d.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
6.
Kaip galėčiau įvertinti, ar man verta pradėti kaupti, ar atnaujinti savo kaupimą?
Jei nesate apsisprendę dėl papildomo kaupimo pensijai ar jo atnaujinimo, prognozuojamą senatvės pensiją galite pasitikrinti „Sodros“ skaičiuokle. Tikslesnius duomenis sužinosite, jei prisijungsite prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros. Skaičiuokle galima suskaičiuoti ir palyginti, kokia yra prognozuojama Jūsų pensija kaupiant ir nekaupiant II pensijų pakopoje.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
7.
Kokią dalį atlyginimo reikėtų paskirti papildomam kaupimui II pensijų pakopoje?
Lietuvos teisės aktuose numatyta, kad pensijų kaupimo įmokos dydžius galima pasirinkti – kaupti maksimaliai iš karto arba etapais.
Pasirinkus kaupti maksimaliai, pensijų įmokos dydis, skaičiuojamas nuo pensijų fondo dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, sudaro 3 proc. Valstybė prisideda 1,5proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
Pasirinkus kaupti etapais, 2022 m. šis įmokos dydis sudarytų 2,7, o 2023 m. ir vėlesniais – 3 proc. Valstybė prisideda atitinkamai 1,2 ir 1,5 proc. šalies VDU. Asmeniui pageidaujant, jau 2022 metais gali būti pervedama 3 proc. dalyvio pajamų įmoka ir 1,5 proc. valstybės įmoka.
Darbuotojo dalis nuo darbo užmokesčio Valstybės dalis nuo šalies VDU
2022 m. 2,7 % + 1,20 % 2023 m. ir vėliau 3,0 % + 1,50 % Atnaujinta: 2021 12 31
-
8.
Nuo kada bus atskaičiuojamos įmokos, jeigu dabar atnaujinsiu kaupimą II pensijų pakopoje
Įmokos nekaupusiems ir pakartotinai įtrauktiems į pensijų kaupimo sistemą gyventojams bus pradedamos atskaičiuoti nuo 2022 m. liepos 1 d.
Tiems, kurie savo iniciatyva sudaro pensijų kaupimo sutartį, sutartis įsigalioja nuo trečio mėnesio 1 d. ir nuo to laiko bus pradėtos atskaičiuoti įmokos. Pavyzdžiui, jei asmuo kovo 5 d. sudarys pensijų kaupimo sutartį, jam įmokos bus pradedamos atskaičiuoti nuo birželio 1 d. Tas pats galioja ir tiems žmonėms, kurie 2019 m. sustabdė pensijos kaupimą II pakopoje.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
9.
Kas nutiks, jeigu prarasiu darbą ir neturėsiu darbo pajamų?
Jei žmogus praranda darbą ir netenka darbo pajamų, įmokos pensijų kaupimui nenuskaičiuojamos. Tačiau naujoji sistema įtvirtina dar vieną įrankį, kuriuo galima pasinaudoti, jeigu pablogėja asmens finansinė situacija – tai kaupimo atostogos. Teisės aktuose nustatyta galimybė kaupime padaryti 12 mėnesių pertrauką. Ši pertrauka gali būti panaudojama bet kada, kai tik prireikia, taip pat gali būti išdalinama dalimis, po keletą mėnesių, bet bendra trukmė negali viršyti vienų metų.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
10.
Kodėl apsimoka kaupti II pensijų pakopoje?
Ekspertai sutaria, kad kaupimas prasmingas tuomet, kai kaupimas nepertraukiamai trunka ne trumpiau nei 25–30 metų, tačiau sprendimą kiekvienas dirbantysis turi priimti individualiai atsižvelgdamas į savo darbo užmokesčio dydį ir šeimos poreikius.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
11.
Ar yra patikima ir saugu kaupti II pakopos pensijų fonduose?
Pensijų kaupimo veikla yra griežtai reglamentuota teisės aktuose: pensijų fondams taikomi diversifikavimo reikalavimai, nustatyta prievolė laikytis strategijose ir taisyklėse išdėstytų reikalavimų, be to jie privalo veikti pensijų kaupimo dalyviui geriausiomis sąlygomis, t. y. užtikrinti, kad su jais būtų elgiamasi sąžiningai, teisingai ir profesionaliai.
Pažymėtina, kad pensijų kaupimo bendrovės privalo patvirtinti, įgyvendinti ir palaikyti veiksmingą interesų konfliktų vengimo politiką, taip pat privalo nuolat nustatyti ir valdyti riziką, su kuria susiduria ar gali susidurti jų valdomi pensijų fondai.
Galiausiai, svarbu žinoti, kad pensijų fondą sudarantis pensijų turtas turi būti atskirtas nuo kito pensijų kaupimo bendrovės turto ir kitų tos pačios pensijų kaupimo bendrovės valdomų pensijų fondų pensijų turto. Šis turtas laikomas banke – depozitoriume, t. y. atskirai nuo pensijų kaupimo bendrovės turto ir į šį pensijų turtą draudžiama nukreipti išieškojimą pagal pensijų kaupimo bendrovės ar pensijų fondo dalyvių prievoles.
II pakopos pensijų valdymo įmonės turi atitikti griežtus finansinio patikimumo, kompetencijos reikalavimus, visa tai prižiūri Lietuvos bankas.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
12.
Kokias lengvatas gaus žmogus, jeigu kaups daugiau nei 3 %? Ar gali prisidėti dirbančiojo darbdavys?
Jeigu dirbantysis pasirenka kaupti daugiau nei 3 % nuo savo darbo užmokesčio, jis gali pasinaudoti GPM lengvata. Prisidėti prie pensijos kaupimo gali ir dirbančiojo darbdavys – tokiu atveju jis galės pasinaudoti pelno mokesčio lengvata.
Atnaujinta: 2021 12 31
-
13.
Kiek dar kartų „Sodra“ įtrauks asmenis į II pakopos pensijų kaupimo sistemą?
Pilnamečiai, bet jaunesni kaip 40 metų asmenys, dirbantys žmonės kas trejus metus yra automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimo sistemą, t. y. jie į pensijų kaupimą bus pakartotinai įtraukiami kas trejus metus iki tol, kol jiems sueis 40 metų.
Asmenims, kurie kaupimą sustabdė 2019 m. pirmąjį pusmetį, neatsižvelgiant į jų amžių, ši pakartotinio įtraukimo procedūra bus taikoma ne daugiau kaip tris kartus.
Atnaujinta: 2021 12 31
-